Antena 3 CNN Sport Tenis Simona Halep, învinsă de Maria Sharapova la Turneul Campioanelor

Simona Halep, învinsă de Maria Sharapova la Turneul Campioanelor

Sursa foto: Foto: Agerpres/Xinhua
27 Oct 2015   •   15:39

Simona Halep a pierdut în faţa Mariei Sharapova, la Turneul Campioanelor. Seria neagră a româncei continuă astfel, Sharapova ducând scorul duelurilor directe la 6-0. Pentru Halep urmează un meci decisiv cu Agnieska Radwanska.

Maria Sharapova a învins-o în două seturi pe Simona Halep, scor 6-4, 6-4, într-un meci din Grupa Roşie. Sharapova are două victorii şi e aproape calificată în semifinale. Doar o înfrângere în faţa Flaviei Pennetta o poate pune pe rusoaica în situaţia în care să stea la mâna rezultatului dintre Halep şi Radwanska.

Simona Halep-Maria Sharapova
 LIVE 4-6, 4-6: Halep a fost aproape de o revenire senzaţională, însă nu a putut salva nicio minge de break la 15-40 şi a cedat setul şi, implicit, partida.

LIVE 4-6, 4-5: Halep se luptă magistral şi duce scorul la 40-15 pe serviciul rusoaicei şi face iar break la prima minge.

LIVE 4-6, 3-5: Halep serveşte magistral şi câştigă game-ul la 0.

LIVE 4-6, 2-5: Sharapova serveşte ezitant, iar Halep face break cu prima ocazie ivită.

LIVE 4-6, 1-5: Halep salvează o minge de break la 15-40, însă rusoaica închide game-ul cu un smash după ce a pus-o în dificultate pe Halep.

LIVE 4-6, 1-4: Halep greşeşte un retur simplu la 30-30, după care Sharapova îşi adjudecă game-ul la capătul unui lungi schimb de mingii.

LIVE 4-6, 1-3: Halep îşi păstrează cu greu serviciul şi duce scorul la 1-3 în setul secund.

LIVE 4-6, 0-3: Sharapova îşi câştigă serviciul şi duce scorul la 3-0, cea mai mare diferenţă de scor înregistrată până acum.

LIVE 4-6, 0-2: Halep salvează două mingi de break, însă şi rusoaica reuşeşte să prelungească setul cu un retur fabulos. La a treia încercare, Sharapova reuşeşte un nou break.

LIVE 4-6, 0-1: Sharapova serveşte prima şi în setul secund şi o face bine. Câştigă gameul la 0.

LIVE 4-6: 15-0 şi Halep face şi ea prima dublă-greşeală. Urmată de a doua. Sportiva noastră îşi face viaţa grea, dar salvează cele două mingi de set ale Sharapovei. La a treia încercare însă rusoaica îşi adjudecă primul set.

LIVE 4-5: La 0-15, Sharapova face a cincea dublă-greşeală. Apoi revine şi egalează la 30, după un punct în care ambele sportive au depus un efort uriaş. Halep nu se dă nici ea bătută şi duce game-ul la "avantaj", însă Sharapova serveşte bine pentru 5-4.

LIVE 4-4: Simona Halep câştigă două puncte importante, la 30-30, şi egalează la 4 situaţia la ghemuri.

LIVE 3-4: Românca revine de la 15-40 pe serviciul Sharapovei, care însă trece în avantaj cu un as şi apoi câştigă pe al doilea serviciu.

LIVE 3-3: Halep serveşte impecabil şi duce scorul la 40-0. Sharapova reuşeşte un lung de linie fabulos, însă amână doar pentru puţin câştigarea setului de către româncă.

LIVE 2-3: Halep reuşeşte să o plimbe pe Sharapova pe teren, însă rusoaica îşi păstrează calmul şi îşi câştigă serviciul la 30.

LIVE 2-2: Halep îşi câştigă serviciul şi egalează scorul general, după un game câştigat la 15.

LIVE 1-2: Răspuns prompt al sportivei noastre, care face re-break, la 15.

LIVE 0-2: Sharapova reuşeşte break-ul. Serviciu ezitant al Simonei, care însă a revenit şi a făcut 40-30, după primele puncte ale rusoaicei. Sharapova a câştigat însă următoarele trei puncte şi a reuşit primul break al partidei.

LIVE 0-1: Rusoaica este prima care serveşte şi începe în forţă cu două puncte rapide, ca apoi să îşi adjudece game-ul la 15.

Simona Halep şi Maria Şarapova, câştigătoare în primele meciuri de la Turneul Campioanelor, se duelează acum în cel mai tare meci din Grupa Roșie.

Halep, favorita turneului, încearcă să obţină prima victorie în faţa rusoaicei, după 5 eşecuri consecutive.

Simona Halep-Maria Sharapova LIVE  Preşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac, a declarat, marţi, că adversarul cel mai periculos al Simonei Halep la Turneul Campioanelor este chiar ea, având încredere că sportiva română va reuşi să se impună în faţa rusoaicei Maria Şarapova.

LIVE "În primul joc a fost impresionantă. Aşa cum anticipam, are un obiectiv foarte clar, foarte îndrăzneţ şi acoperitor cu argumente. Are o determinare ieşită din comun, o ambiţie, şi practică tenisul cel mai important şi frumos astăzi. Cu Şarapova cred că va câştiga. Este Turneul Campionalelor, la care sunt prezente cele mai bune opt jucătoare, exceptând-o pe Williams, care nu a vrut să participe. Toate au avut un parcurs deosebit, toate sunt într-o formă deosebită, sunt capabile de surprize, dar am totală încredere în Simona Halep, în capacităţile ei, şi în dorinţa de a ne face pe toţi fericiţi. Cred că adversarul cel mai periculos pentru ea este chiar Simona", a declarat Cosac, la Institutul Naţional de Cercetare pentru Sport, unde a participat la redeschiderea Laboratorului de Tehnologia Performanţei Sportive. Simona Halep, principala favorită a Turneului Campioanelor de la Singapore, o va întâlni marţi, de la ora 13.30, pe rusoaica Maria Şarapova, cap de serie numărul 3.