Scenarii pesimiste pentru 2026: Ce risc de creștere a taxelor și impozitelor va fi la anul. Avertismentul economiștilor
Publicat acum 22 ore si 4 minute
În prezent, pe viaduct se circulă cu limitare de viteză.
Cel mai mare viaduct din România se află într-o stare de degradare de trei ani. O arată expertiza tehnică a Companiei Naţionale de Administare a Infrastructurii Rutiere. Mai exact, în pilonii de rezistenţă au apărut mai multe fisuri.
Autorităţile susţin că fisurile sunt doar de suprafaţă şi că stabilitatea podului nu este afectată. Asta deşi, în prezent, se circulă cu o limitare de viteză impusă şi pe o singură bandă.
Lotul autostrăzii A1, pe care au apărut fisurile, a fost inaugurat în 2014. La scurt timp au apărut primele crăpături în asfalt, iar o secţiune de 22 de kilometri a fost închisă.
Apoi, un segment de 300 de metri a fost demolat şi reconstruit.