Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Barcelona, lider temporar în Spania după 2-0 cu Osasuna (VIDEO)

Barcelona, lider temporar în Spania după 2-0 cu Osasuna (VIDEO)

Sursa foto: zlatan ibrahimovic
25 Mar 2010   •   11:06

Campioana Spaniei a revenit, miercuri, pe primul loc al clasamentului Primera Division, printr-un succes în faţa bascilor de la Osasuna Pamplona. Victoria obţinută destul de greu în faţa Osasunei pune presiune pe rivala catalanilor, Real Madrid, care este nevoită să învingă joi Getafe, o echipă mereu incomodă, pentru a-şi recăpăta fotoliul de lider.
Veniţi după eliminarea spectaculoasă a Stuttgartului din Liga Campionilor şi o victorie la fel de sclipitoare cu Real Zaragoza, catalanii au avut ceva mai multe probleme cu cei de la Osasuna. Oaspeţii, aflaţi destul de aproape de zona periculoasă a clasamentului, au pus probleme la câteva acţiuni surprinzătoarea în debutul meciului, dar Valdes şi-a menţinut poarta intactă. Barcelona a început, apoi, o sarabandă de ratări, încheiată abia în minutul 73, când Zlatan Ibrahimovic "a spart gheaţa", înscriind din apropierea porţii pentru 1-0. Scorul a devenit liniştitor doar pe final, în minutul 88, când Krkic a profitat de o pasă excelentă a lui Iniesta şi a dus scorul la 2-0.