Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Blackburn - Arsenal 2-1. ?Tunarii? suferă înfrângere după înfrângere

Blackburn - Arsenal 2-1. ?Tunarii? suferă înfrângere după înfrângere

Sursa foto: fabianski
04 Mai 2010   •   10:20

Finalul de sezon în Anglia nu mai are nici o miză pentru Arsenal, iar acest lucru se vede din plin în jocul formaţiei de pe Emirates Stadium. ?Tunarii? nu au mai câştigat decât un meci din ultimele opt în toate competiţiile. Totuşi, Arsenal nu mai poate pierde locul 3 din Premier League şi nici nu mai poate urca. În aceste condiţii, meciul cu Blackburn Rovers a fost unul fără interes din partea londonezilor.
Arsenal nu este o echipă care să aibă probleme în faţa porţii, iar olandezul Robin van Persie a deschis repede scorul. În minutul 14, atacantul batav a reluat în plasă centrarea lui Sagna şi şi-a dus echipa în avantaj. Totuşi, lipsa de concentrare şi-a spus cuvântul iar Blackburn a revenit în joc. Mai întâi, portarul Fabianski a respins greşit iar Roberts i-a pasat lui Dunn, care a egalat în minutul 43. Blackburn a preluat conducerea în minutul 67, când Samba a punctat şi el, după un corner, şi a stabilit scorul final, de 2-1.
Luni s-a mai disputat partida Wigan Athletic - Hull City 2-2