Codul Rutier se modifică: Șoferii începători nu vor mai putea conduce, timp de doi ani, mașini considerate prea puternice
Publicat acum 1 ora si 11 minute
Castelul Peleş se distruge de la o lună la alta. Monumentul, aflat deja în stare de degradare, a rămas şi fără încălzire.
Vechea centrală termică a cedat, iar în interior temperatura abia trece de zero grade Celsius. Cu toate că administratorii castelului au contactat atât Ministerul Culturii, cât şi Casa Regală, cele două instituţii îşi pasează responsabilitatea. Din 2007, Castelul Peleş şi Pelişor au fost retrocedate Familiei Regale a României, dar sunt închiriate statului român.
Ministerul Culturii şi Casa Regală nu se hotărăsc cine trebuie să plătească această reparaţie.