Antena 3 CNN Externe Trei soldaţi ucişi de un atacator pe scuter, în sud-vestul Franţei

Trei soldaţi ucişi de un atacator pe scuter, în sud-vestul Franţei

<1 minut de citit Publicat la 19:11 15 Mar 2012 Modificat la 19:11 15 Mar 2012
Trei soldaţi ucişi de un atacator pe scuter, în sud-vestul Franţei
UPDATE 19:45 - Soldatul francez, grav rănit joi după-amiază într-un atac care a provocat moartea altor doi militari în sud-vestul Franţei, a decedat din cauza rănilor, a anunţat Ministerul Apărării, citat de AFP.
   
Soldaţii, aparţinând celui de-al 17-lea Regiment de genişti paraşutişti (RGP), au fost vizaţi de un atacator care a fugit pe motocicletă, în plină stradă la Montauban, în sud-vestul Franţei.


Doi militari au fost împuşcaţi mortal şi unul a fost rănit, joi după-amiază, în plină stradă la Montauban, în sud-vestul Franţei, au anunţat autorităţile locale, citate de AFP.
   
Cei trei soldaţi, care erau în uniformă militară, se aflau în apropierea unor magazine şi a unei agenţii bancare când un atacator care se deplasa pe un scuter şi purta o cască dotată cu vizieră, a deschis focul asupra lor, potrivit autorităţilor locale.
   
Atacatorul a fugit. Un important dispozitiv de poliţişti şi jandarmi a fost mobilizat pentru a-l găsi. Motivele acestui atac nu sunt cunoscute.
   
Atacul a avut loc în apropiere de cazarma care găzduieşte cel de-al 17-lea regiment de genişti paraşutişti (RGP).

Potrivit postului de ştiri LCI, victimele retrăgeau bani de la un bancomat, iar doi bărbaţi sunt căutaţi activ de forţele de ordine.
 

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Parteneri
x close