În perioada 15 – 21 august, culturile de porumb neirigat vor continua să sufere din cauza lipsei de apă din sol și a temperaturilor ridicate, avertizează Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Prognoza agrometeorologică arată că seceta pedologică se va menține în cea mai mare parte a țării, iar efectele asupra plantelor sunt deja vizibile, notează Agerpres.
„Rezerva de umiditate pe profilul de sol 0-100 cm, în cultura de porumb neirigat va prezenta valori scăzute şi deosebit de scăzute (secetă pedologică moderată, puternică şi extremă) în Maramureş, Crişana, Banat, Oltenia şi Dobrogea, pe suprafeţe agricole extinse din Muntenia, Transilvania şi Moldova. Aprovizionarea cu apă se va încadra în limite satisfăcătoare, local în nordul, vestul, centrul, izolat estul Moldovei, nord-estul, centrul şi sudul Transilvaniei, nordul şi nord-vestul Munteniei. Menţinerea temperaturilor maxime ridicate din aer şi de la suprafaţa solului, precum şi a deficitelor mari de umiditate din sol, va determina în continuare forţări stadiale, manifestarea fenomenelor de ofilire, răsucire şi uscare parţială/totală a frunzelor, şiştăvirea boabelor la porumb şi a seminţelor la floarea-soarelui, precum şi un procent ridicat de plante sterile”, spun meteorologii.
Fenomenul afectează nu doar porumbul, ci și alte culturi. Se vor observa în continuare îngălbenirea frunzelor, încetinirea creșterii boabelor sau fructelor, acumularea forțată de zahăr, rod subdimensionat și căderi premature ale fructelor. Pe terenurile cu secetă prelungită, uniformitatea și vigurozitatea plantelor vor fi medii sau scăzute.
Stadiul culturilor agricole
- Floarea-soarelui: maturitate în ceară (70-100%) și maturitate deplină (40-100%), cu începerea recoltării în sudul țării.
- Porumb: maturitate în lapte (60-100%), ceară (30-100%) și maturitate deplină (10-100%), mai ales la hibrizii extratimpurii și timpurii.
- Sfecla de zahăr: îngroșarea axei hipocotile (20-100%) și acumularea zahărului în rădăcină (10-60%).
- Cartof: creșterea tuberculilor, uscarea prematură a vrejilor, maturitatea tehnologică și recoltarea.
- Pomicultură: creșterea, dezvoltarea și coacerea fructelor, acumularea zaharurilor și recoltarea soiurilor de sezon.
- Viticultură: continuarea creșterii și maturării boabelor în aproape toate podgoriile, cu posibil început al recoltării la soiurile timpurii de masă.
„Condiţiile meteorologice menţionate vor fi în general favorabile desfăşurării lucrărilor agricole specifice campaniei de vară (recoltarea fructelor, eliberarea terenurilor de resturile vegetale, arături etc.), în aproape toată ţara”, se arată în prognoză.
Recomandările specialiștilor ANM
- Aplicarea irigațiilor pe terenurile cu deficite de apă.
- Continuarea recoltării, transportului și depozitării produselor agricole de sezon.
- Eliberarea terenurilor de resturile vegetale și efectuarea arăturilor pentru culturile de toamnă, acolo unde solul are umiditate suficientă.
- Lucrări de întreținere la culturile de câmp, pomii fructiferi și vița-de-vie (erbicidări, tratamente fitosanitare).
Prognoza meteo
Temperaturile vor fi, în general, peste normalul perioadei, cu valori medii zilnice între 17 și 31°C, mai ridicate cu 1-7°C față de media multianuală. Maximele vor urca la 23-38°C, iar minimele vor fi între 10 și 24°C, cu valori mai mici în nord și centru. Sunt așteptate ploi locale, inclusiv torențiale, însoțite de descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului, iar izolat cantitățile de apă pot fi însemnate.