Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Alina Dumitru şi Corina Căprioriu, locul trei la Grand Prix-ul de judo din Dusseldorf

20 Feb 2011   •   13:51

Alina Dumitru şi Corina Căprioriu au câştigat sâmbătă medaliile de bronz la Grand Prix-ul de judo de la Dusseldorf , la categoriile 48 de kilograme, respectiv 57 de kilograme.

Alina Dumitru le-a învins pe Luz Alvarez (Columbia), Sumeyye Akkus (Turcia) şi Severine Pesch (Germania) înainte de fi învinsă în semifinale de belgianca Charline Van Snick. La aceeaşi categorie, o altă sportivă din România, Carmen Bogdan,a fost învinsă în turul II, după ce se impusese în faţa Juliei Pohl din Germania.

Corina Căprioriu s-a mulţumit şi ea doar cu bronzul la competiţia din Germania, după ce a câştigat meciurile cu uul Franssen (Olanda), Ana Leon (Mexic) şi Marlen Hein (Germania) şi a pierdut duelul cu japoneza Kaori Matsumoto. Tot la 57 de kilograme, Andreea Chiţu a fost învinsă în turul II de portugheza Telma Monteiro.

La masculin, cei doi reprezentanţi ai României, Laszlo Szoke (66 kg) şi Costel Danculea (73 kg), au fost eliminaţi din turul II, respectiv sferturi de finală.