Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Alina Dumitru şi Corina Căprioriu, medaliate cu aur la Cupa Mondială de judo de la Bucureşti

05 Iun 2010   •   21:43

Campioana olimpică şi europeană Alina Dumitru a câştigat medalia de aur la categoria 48 kg din cadrul Cupei Mondiale de judo feminin de la Bucureşti, învingând-o în finală pe compatrioata sa Carmen Bogdan, informează Agerpres.

Tot aur a cucerit şi Corina Căprioriu, campioana europeană, la categoria 57 kg, după ce a învins-o în finală pe franţuzoaica Sarah Loko.

În prima zi a competiţiei, ce oferă puncte pentru calificarea la JO 2012, România a mai cucerit o medalie de bronz, la categoria 52 kg, unde Elena Ungureanu a învins-o pe chinezoaica Cancan He. Medalia de aur a fost cucerită de nord-coreeanca Ae Kum An.

Duminică sunt programate meciuri la ultimele 3 categorii, 70, 78 şi +78 kg, la care româncele nu sunt creditate cu şanse la medalii.