Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Corina Căprioriu aduce un nou aur României la Europenele de Judo

Corina Căprioriu aduce un nou aur României la Europenele de Judo

Sursa foto: corina caprioriu
22 Apr 2010   •   21:06

Două medalii de aur este bilanţul zilei de joi pentru România la Campionatul European de judo de la Viena. După primul loc câştigat de Alina Dumitru în finala de la 48 de kilograme, Corina Căprioriu s-a impus şi ea la 57 de kilograme într-o finală cu austriaca Sabina Filzmoser.
Corina Căprioriu a fost a câştigat grupa în care a fost repartizată, B, cu două vitorii. Românca din concursul de la categoria 57 de kilograme s-a impus mai întâi în faţa nemţioaicei Hannah Brueck, iar apoi a trecut de sârboaica Jovana Rogic. În semifinală a treuct de italianca Giulia Quntavalle, iar pentru medalia de aur s-a bătut cu Sabina Filzmoser, pe care a învins-o după un duel spectaculos.
Judoka română va câştiga, pentru performanţa reuşită, un premiu de 2.500 de euro de la organizatorii turneului austriac.