Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Corina Căprioriu, medalie de bronz la competiţia de judo Grand Slam Paris

Corina Căprioriu, medalie de bronz la competiţia de judo Grand Slam Paris

Sursa foto: Foto: Mediafax
06 Feb 2011   •   12:34

Campioana europeană la categoria 57 de kilograme, Corina Căprioriu a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz la Grand Slam Paris, competiţie de judo dotată cu premii totale de 150.000 de euro, informează Mediafax.

Căprioriu a trecut pe rând de Ana Leon (Mexic), Nazlican Ozerler (Turcia) şi Helene Receveaux (Franţa), pentru ca în semifinale să cedeze în faţa sportivei Pavia Automne (Franţa), câştigătoarea ulterioară a medaliei de aur. Sportiva antrenată de Florin Berceanu a cucerit astfel medalia de bronz, la fel ca şi cealaltă judoka eliminată în semifinale, Telma Monteiro (Portugalia), care o învinsese în turul doi al grupei A pe Andreea Chiţu.

La categoria 48 de kilograme, campioana olimpică Alina Dumitru a ocupat locul cinci, fiind eliminată în turul trei al grupei D, de unguroaica Eva Csernoviczki. Aceeaşi sportivă a trecut în turul secund de Carmen Bogdan.

Turneul Grand Slam Paris are premii totale în valoare de 150.000 de euro.