Antena 3 CNN Sport David Popovici, la doar 2 sutimi de podium, la Tokyo. Robert Glință a terminat pe locul 8 în finala de 100 de metri spate

David Popovici a fost la doar două sutimi de podium, în prima lui finală de la Jocurile Olimpice. A concurat la seniori și s-a clasat al patrulea în finala probei de 200 de metri liber.

Sursa foto: hepta
de Laura Dinu    |    27 Iul 2021   •   09:35

David este cel mai tânăr sportiv din lotul olimpic al României. Acesta a reușit cel mai bun timp al carierei în această probă, depășind performanța de la Campionatele Europene, când stabilise un nou record mondial, cu timpul de 1:45.26.

Medalia de aur în proba de 200 de metri a fost câștigată de britanicul Tom Dean, cronometrat cu 1:44.22, urmat de compatriotul său Duncan Scott, cu 1:44.26 și de brazilianul Fernando Scheffer, cu 1:44.66.

Robert Glință, pe locul 8

La scurt timp după cursa incredibilă a lui David Popovici, a concurat şi Robert Glinţă, care a ieșit pe locul 8 în finala de 100 de metri spate. În bazinul de la Tokyo Aquatics Centre, Glință a fost cronometrat cu 52.95.

Finala de 100 m spate a fost câștigată de rusul Evgeny Rylov, care a obținut timpul de 51.98, nou record european.

El a fost urmat de compatriotul său Kliment Kolesnikov (52.00) și de americanul Ryan Murphy (52.19)

Cel mai bun timp personal realizat de Glință în proba de 100 metri spate este de 52:88 obținut anul acesta la Campionatele Europene de la Budapesta, unde a obținut prima medalie continentală din carieră și, totodată, din istoria participărilor masculine la această competiție, scrie Mediafax