Antena 3 CNN Sport Denis Iovescu a devenit campion mondial la karate

Denis Iovescu a devenit campion mondial la karate

Sportivul român Denis Iovescu, a devenit campion mondial la Karate Do, după ce s-a impus la categoria -85 kilograme, în finala competiției organizate în Florida (Statele Unite) de către World Union Karate Do Federation (WUKF).

Sursa foto: uvt.ro
de Silvia Preda    |    08 Iul 2022   •   21:28

Denis Iovescu este student al Universității de Vest din Timișoara, la Facultatea de Educației Fizică și Sport (FEFS-UVT) și este pregătit de către antrenorul Bede Laszlo Arthur.

Timișoreanul a fost desemnat anul trecut cel mai mai bun sportiv al județului Timiș, de către Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Timiș.

Denis Iovescu face karate de la 12 ani

El este practicant de karate de la vârsta de 12 ani, fiind deținător al centurii negre cu 2 Dan.

Desfășurat între 2 și 7 iulie 2022 în Florida (USA), Campionatul Mondial de Karate a avut la start un număr total de 1470 de sportivi din 34 de țări. În competiția pe echipe, România s-a clasat la final pe locul 2.