Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Rapid şi Poli Iaşi au trecut cu 2-0 de nou-promovatele Alba Iulia, respectiv Astra Ploieşti

21 Aug 2009   •   22:03

Rapid Bucureşti şi Politehnica Iaşi au obţinut victorii identice, scor 2-0, în meciurile disputate vineri seară, pe teren propriu, cu nou-promovatele Unirea Alba Iulia, respectiv Astra Ploieşti.

În Giuleşti, Răduţă a deschis scorul în minutul 19, când a reluat cu capul centrarea lui Bozovic, şi tot el a stabilit scorul final în minutul 51, când a primit o pasă la marginea careului, a intrat în careu şi l-a lobat elegant pe Cernea.

Au evoluat echipele:

Rapid: 89. Straton - 13. Păun (2. Helder '73), 3. Fernandes, 23. M. Constantin, 19. Bozovici - 7. Cesinha, 15. C. Lazăr (11. Al. Ioniţă '81), 6. Matici, 10. Herea (29. Buga '46) - 30. Spadacio - 9. Răduţă. Antrenor: Viorel Hizo.

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. S. Rădoi, 2. Poverlovici, 33. Bumbac, 23. Bucurică - 5. Dâlbea - 17. I. Bălan, 19. Fl. Dan, 10. Selagea (18. Veljovici '53), 14. C. Cristea (15. S. Costea '82) - 9. Verdeş (7. G. Grozav '75). Antrenor: Adrian Falub.

De partea cealaltă, Politehnica Iaşi a rezolvat partida cu Astra Ploieşti în primul sfert de oră al partidei. Vlad Bujor a deschis scorul în minutul 4, când Munteanu a scăpat mingea centrată de pe partea stângă de Cristi Constantin. Zece minute mai târziu a fost rândul lui Constantin să înscrie, cu o reluare de excepţie din centrul careului, în urma centrării de pe partea dreaptă a lui Buta.