Antena 3 CNN Sport Fotbal intern DEZASTRU în Cipru. Echipa lui Hagi a fost CĂLCATĂ în picioare de Apoel

DEZASTRU în Cipru. Echipa lui Hagi a fost CĂLCATĂ în picioare de Apoel

02 Aug 2017   •   21:16

FC Viitorul Constanţa a fost învinsă de formaţia cipriotă APOEL Nicosia cu scorul de 4-0 (0-0, 1-0), după prelungiri, miercuri seara, pe stadionul GSP din Nicosia, şi a ratat calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal.

Campioana României, care s-a impus în primul meci cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Cristian Ganea (75), din lovitură liberă, a făcut dovada lipsei sale de experienţă în acest meci.

FC Viitorul a ratat ocazii mari de a tranşa calificarea, a primit un gol marcat de Carlao (54) la o fază fixă şi a cedat total în prelungiri, când au mai înscris Georgios Merkis (93), Igor De Camargo (94) şi George Efrem (105+1).

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a început în forţă şi a ratat o mare ocazie în minutul 3, când Coman a şutat de la 23 de metri, dar mingea a fost deviată în bară de Rueda. FC Viitorul a ratat o nouă situaţie în min. 7, când Ţîru a reluat peste poartă din 6 metri. Acelaşi Coman a avut o oportunitate mare de gol în min. 19, dar a fost blocat in extremis de Rueda.

Singura ocazie a gazdelor în prima repriză a fost o deviere a lui De Camargo (28), de lângă Ţîru, dar a scos Rîmniceanu de la colţul scurt.

Constănţenii au mai avut o ocazie până la pauză, un şut al lui Nedelcu de la distanţă (34), respins de Waterman.

Repriza secundă a fost dominată de ciprioţi, pe fondul undei căderi a Viitorului, iar ocaziile au început să curgă la poarta lui Rîmniceanu. Portarul Viitorului a respins în bară în min. 49, şutul la colţul scurt al lui Aloneftis, după care APOEL a deschis scorul, Carlao marcând cu capul de lângă Ţîru, la cornerul executat de Aloneftis (54).

Ţîru (56) a avut şi el o şansă, dar a reluat cu capul pe lângă poartă.

Rîmniceanu a respins şutul de la 18 metri al lui Ebecilio (64), Ganea a fost aproape de autogol (67), portarul Viitorului a respins lovitura liberă de la 30 de metri a lui Vander (71), Lago a şutat pe lângă din 16 metri (71), iar apoi Rîmniceanu (73) l-a blocat pe Bertoglio în careu. Rîmniceanu a ieşit greşit (73), dar Milanov (ex-FC Vaslui) a trimis pe lângă cu capul. Ebecilio (79) a tras pe lângă poartă din 16 metri, însă la ultima fază din timpul regulamentar, FC Viitorul a ratat calificarea în play-off, Herea centrând în faţa porţii, de unde Chiţu nu a ajuns la minge.

În prelungiri, Viitorul a cedat total şi a încasat două goluri rapide, fundaşul Georgios Merkis marcând (93) la o ezitare în lanţ a apărării constănţene, pentru ca un minut mai târziu (94), De Camargo să puncteze simplu cu capul din 6 metri.

Eric (98) a avut şansa de a readuce Viitorul în meci, dar a ratat incredibil cu poarta goală, fiind blocat de un fundaş. Al patrulea gol al gazdelor a fost semnat de Efrem (105+1), subliniind degringolada din apărarea Viitorului.

Echipa lui Hagi, care va evolua în play-off-ul Europa League, a mai avut două ocazii până la final, prin Chiţu (114) şi Eric (120), Waterman fiind la post de fiecare dată.

APOEL a pierdut doar unul din ultimele zece meciuri europene de pe teren propriu.

FC Viitorul a pierdut la scor (0-5) şi primul său meci european jucat în deplasare.

Tragerea la sorţi a meciurilor din play-off va avea loc vineri, la Nyon.

APOEL Nicosia - FC Viitorul Constanţa 4-0 (0-0, 1-0), după prelungiri
Au marcat: Carlao (54), Georgios Merkis (93), Igor De Camargo (94), George Efrem (105+1).
Nicosia, Stadionul GSP: 15.000 spectatori
Liga Campionilor - turul al treilea preliminar (manşa a doua)
În prima manşă: 0-1

Au evoluat echipele:
APOEL: 99. Boy Waterman - 21. Jivko Milanov, 5. Jesus Rueda, 50. Carlao (30. Georgios Merkis, 81), 3. Roberto Lago - 10. Facundo Bertoglio, 26. Nuno Morais (căpitan), 16. Vinicius, 46. Stathis Aloneftis (6. Lorenzo Ebecilio, 55) - 77. Vander (7. George Efrem, 88), 9. Igor De Camargo. Antrenor: Georgios Donis.
Rezerve neutilizate: 78. Urko Pardo - 4. Kostakis Artymatas, 11. Nektarios Alexandrou, 14. Tommy Oar.
FC Viitorul: 12. Victor Rîmniceanu - 21. Kevin Boli, 15. Bogdan Ţîru, 4. Marius Constantin, 22. Cristian Ganea - 6. Romario Benzar (căpitan), 16. Dragoş Nedelcu (5. Sebastian Mladen, 82), 18. Dani Lopez - 25. Aurelian Chiţu, 7. Florinel Coman (27. Eric De Oliveira Pereira, 96), 23. Alexandru Cicâldău (10. Ovidiu Herea, 82). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Rezerve neutilizate: 31. Alexandru Buzbuchi - 17. Andrei Ciobanu, 19. Robert Hodorogea, 98. Adrian Dumitrescu.

Arbitru: Aleksei Eskov; arbitri asistenţi: Dmitri Mosiakin, Igor Demeşko; arbitru de rezervă: Kiril Levnikov (toţi din Rusia)
Observator UEFA pentru arbitri: Manuel Mejuto Gonzalez (Spania), delegat UEFA: Haris Gvozden (Bosnia)
Cartonaşe galbene: Boli (30), Vinicius (44), Ţîru (68), Ebecilio (88), Eric (98), Benzar (105+2), Nuno Morais (112), Herea (118), Milanov (118).