Antena 3 CNN Sport S-a decis prima finalistă a turneului de la Indian Wells (WTA). Daria Kasatkina a învins-o pe Venus Williams

Sursa foto: foto- Pixabay
17 Mar 2018   •   08:30

Jucătoarea rusă de tenis Daria Kasatkina (20 ani) s-a calificat în finala turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale în valoare de 7,972 milioane dolari, învingând-o în trei seturi, 4-6, 6-4, 7-5, pe americanca Venus Williams, în prima partidă din penultimul act al competiţiei.

Reprezentanta noului val din tenisul feminin a înregistrat cu această ocazie a patra victorie consecutivă în faţa unor jucătoare din Top 20 WTA, toate campioane de Mare Şlem, după ce le-a eliminat anterior pe americanca Sloane Stephens (nr.13), daneza Caroline Wozniacki (nr.2) şi germanca Angelique Kerber (nr.10), precizează site-ul WTA.

Kasatkina, ocupanta locului 19 în ierarhia WTA, se va lupta duminică pentru trofeu cu câştigătoarea celei de-a doua semifinale, în care se înfruntă românca Simona Halep, numărul unu mondial, şi japoneza Naomi Osaka.

Sursă: Agerpres