Miercuri, trenurile de metrou de pe Magistrala 2 circulă la intervale mai mari decât cele din programul aprobat, „din cauza absenței mai multor mecanici aflați în concediu medical”, a transmis Metrorex.
Potrivit Metrorex, circulația se desfăşoară la un interval de 6 minute în orele cu vârf de trafic.
„Metrorex informează publicul călător că astăzi, 5 februarie 2025, circulaţia trenurilor pe Magistrala 2 se desfăşoară la un interval de 6 minute în orele cu vârf de trafic, faţă de intervalul de 4 minute prevăzut în programul de circulaţie aprobat.
Această situaţie este cauzată de absenţa din motive medicale a mai multor mecanici de tren”, a transmis compania, miercuri, într-un comunicat de presă.
Astfel, au fost anulate 3 din cele 18 trenuri care circulă în mod obișnuit pe această magistrală.
Metrorex încearcă să suplimenteze personalul pentru a reveni la programul normal de circulație.
Sindicaliștii Metrorex cer creșterea salariilor
De asemenea, în urmă cu două zile, pe 3 februarie, Uniunea Sindicatul Liber din Metrou (USLM) a decis declanșarea unei greve japoneze de atenţionare a călătorilor şi a personalului de decizie cu privire la situaţia în care se află metroul urmând ca, dacă solicitările sindicaliştilor nu vor fi ascultate, în 10 februarie aceştia să declanşeze o grevă de exces de zel.
Sindicaliştii sunt nemulţumiţi de ordonanţa-trenuleţ, care le-a anulat creşterile salariale negociate şi prevăzute în Contractul Colectiv de Muncă încheiat la începutul lui decembrie 2024, dar presupune şi o subfinanţare a companiei.