Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Încă un titlu pentru Il Dottore. Rossi, campion în MotoGP pentru a şaptea oară

Încă un titlu pentru Il Dottore. Rossi, campion în MotoGP pentru a şaptea oară

26 Oct 2009   •   03:40

Valentino Rossi şi-a asigurat al şaptelea titlu în MotoGP după ce a terminat pe locul trei în Marele Premiu al Malaysiei, de la Sepang. Rossi, în vârstă de 30 de ani, a plecat din pole position şi avea nevoie doar de locul patru pentru a câştiga, colegul său de la Yamaha, Jorge Lorenzo, fiind singurul care îl putea ajunge în clasament.

Australianul Casey Stoner a câştigat cursa pentru Ducati, în faţa spaniolului Dani Pedrosa de la Honda, în timp ce Lorenzo a terminat al patrulea. Ultima etapă a campionatului mondial de motociclism va avea loc la Valencia, în Spania, peste două săptămâni.

Rossi, care a acumulat 286 de puncte fiind în faţa lui Lorenzo (245) şi Stoner (220), a declarat: "A fost un an dificil. Această cursă a sintetizat restul sezonului - foarte dur, cu câteva greşeli şi câteva rezultate dezamăgitoare. Dar am câştigat şase curse, am avut constanţă şi am câştigat un alt campionat mondial. Mulţumesc echipei şi tuturor celor care m-au ajutat", a declarat Rossi.

La clasa 250cc, pilotul Hiroshi Aoyama de la Honda a sărbătorit împlinirea a 28 de ani cu o victorie în faţa lui Hector Barbera şi a lui Marco Simoncelli. Aoyama are un avans considerabil de 21 de puncte în faţa lui Simoncelli înaintea ultimei curse, de la Valencia.

Britanicul Bradley Smith a obţinut locul doi în clasamentul mondial la 125cc, după ce a terminat cursa de duminică pe locul doi, în urma campionului Julian Simon.