Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Rossi câştigă cursa MotoGP din Spania

Rossi câştigă cursa MotoGP din Spania

Sursa foto: valentino rossi
03 Mai 2009   •   16:37

Campionul mondial la MotoGP Valentino Rossi a revenit de pe poziţia a patra la grila de start pentru a obţine prima victorie a sezonului în Spania.
Pilotul Yamaha a trecut de liderul de atunci Dani Pedrosa când mai erau 10 ture şi a terminat cursa cu un avans de 2,7 secunde faţă de spaniol
Australianul Casey Stoner a fost al treilea pe Ducati.
Victoria pentru Rossi îl pune pe italian în fruntea clasamentului, cu 65 de puncte după trei runde. Stoner este al doilea cu 54, în vreme ce Pedrosa îmoarte locul următor cu Jorge Lorenzo -41 puncte.
Lorenzo, care a condus clasamentul după victoria din Japonia, a ieşit de pe pistă aproape de finalul cursei , când se lupta cu Stoner şi a fost nevoit să abandoneze.
Al doilea în cursele din Qatar şi Japonia, Rossi şi-a luat revanşa la Jerez de la Frontera.

10- Chris Vermeulen (AUS/Suzuki)

Şa clasa 250 cc, Hiroshi Aoyamaa ajunge la cota doi, după succesul şi din Japonia. Pilotul Honda de 28 de ani şi-a permis luxul de a trece de spaniolul Alvaro Bautista (Aprilia) în faţa publicului său. Cei doi au luptat toată cursa, japonezul dublându-l abia în ultimul tur.

125cc
Bradley Smith (Aprilia) a obţinut în cele din urmă prima victorie a carierei. În aceasta a cincea cursă, britanicul de 18 ani s-a impus în faţa gazdelor Sergio Gadea (Aprilia) şi Marc Marquez (KTM). Cursa a fost marcată de urcarea impresionantă a unui pilot de doar 15 ani, germanul Jonas Folger (KTM). Plecat ultimul de pe grila de start, el s-a luptat pentru un loc pe podium înainte de a pierde poziţii apoi şi ajungând spre coada clasamentului.