Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CE de haltere: Florin Ionuţ Croitoru a câştigat medalia de argint la stilul smuls, la categoria 62 kg

de M.T.    |    09 Apr 2013   •   23:05

Florin Ionuţ Croitoru a câştigat medalia de argint la stilul smuls, la categoria 62 kg, în cadrul Campionatelor Europene de haltere care se desfăşoară la Tirana, informează Agerpres.

Sportivul român a ridicat 135 de kilograme, clasându-se pe locul 2, în spatele azerului Valentin Hristov, care a dominat concursul, cucerind trei medalii de aur, la total (312 kg), smuls (137 kg) şi aruncat (175 kg).

Croitoru (20 de ani) a intrat în concurs la 128 kg, a continuat cu 131 kg şi a încheiat la 135 kg, performanţă care i-a adus medalia de argint, după Hristov, acesta ridicând 137 kg din a doua tentativă, înainte de a rata la 140 kg.

Medalia de bronz la acest stil a fost obţinut de moldoveanul Igor Bour, care a reuşit 134 kg.

La stilul aruncat, după ce arbitrii au acordat tentativă reuşită pentru român la 151 kg, cu 2-1, juriul a schimbat decizia, obligându-l pe Croitoru să intre aproape imediat pe podium, pentru o nouă încercare.

Vizibil afectat de cele întâmplate, tânărul sportiv a ratat total a doua oară la 151 kg, nereuşind nici măcar să aducă haltera la piept, dar revenit senzaţional, aruncând din a treia tentativă 155 kg, cu care s-a clasat pe locul 4, la 120 grame de medalia de bronz la total, cu 290 kg.

Medalia de bronz la total i-a revenit unui alt reprezentant al Azerbaidjanului, Zulfugar Suleimanov, care, cu un total de asemenea de 290 kg, a avut câştig de cauză la cântar, 61,570 kg, faţă de cele 61,690 kg ale lui Croitoru.