Antena 3 CNN Sport Alte sporturi CE de haltere: Irina Lepşa a câştigat trei medalii, una de argint şi două de bronz, la categoria 63 kg

Sursa foto: Foto: ewfed.com
de M.T.    |    11 Apr 2013   •   20:27

Irina Lăcrămioara Lepşa a câştigat de trei medalii, joi, în cadrul Campionatelor Europene de haltere, care se desfăşoară în Albania, la Tirana.

Sportiva de 21 de ani a obţinut o medalie de argint, la stilul aruncat, şi două de bronz, la smuls şi la total, în cadrul concursului de la categoria 63 kg, informează Agerpres.

Lepşa a ridicat 122 kg la aruncat şi 90 kg la smuls, pentru un total de 212 kg.

Concursul a fost dominat clar de rusoaica Marina Şainova, triplă campioană europeană, cu 235 kg la total, 105 kg la smuls şi 130 kg la aruncat.

Medalia de argint la total a fost câştigată de o sportivă din Bulgaria, Milka Maneva, cu 217 kg, care a reuşit 96 kg la smuls (locul 2) şi 121 kg la aruncat (locul 3).