Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România ? Croaţia 36-33. Am obţinut locul 5 la Campionatul European

România ? Croaţia 36-33. Am obţinut locul 5 la Campionatul European

13 Dec 2008   •   16:20

După ce a fost la un pas să se califice în semifinalele Campionatului European de Handbal feminin, România a reuşit până la urmă să termine acest turneu final pe locul 5. În ultimul meci, România a învins Croaţia cu 36-33 şi şi-a asigurat clasarea la final pe locul 5. Selecţionerul Radu Voinea a declarat după acest meci că locul ocupat de România la Campionatul European din Macedonia ?este corect.?
La rândul ei, Luminiţa Huţupan, îngerul şi demonul din poarta noastră, a declarat la finalul acestui Campionat European că nu regretă faptul că a revenit asupra retragerii de la naţională, anunţată la Beijing. Ea a spus că numai şi calificarea din grupa morţii, unde am învins Ungaria, Franţa şi Danemarca, reprezintă o mare performanţă.
România a pierdut la acest turneu final doar două partide, cu Spania şi Norvegia. Fie şi doar un egal obţinut într-una dintre aceste partide ar fi ajutat echipa noastră să se califice în semifinalele competiţiei.