Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România, în finala Cupei Mondiale la handbal feminin, după ce a învins Franţa, scor 23-21 (VIDEO)

Sursa foto: Foto: gsp.ro
25 Sep 2010   •   17:08

Naţionala de handbal feminin a României a învins, sâmbătă, la Aarhus, reprezentativa Franţei, scor 23-21 (15-7), în prima semifinală a Cupei Mondiale din Danemarca, informează Mediafax.

Franţa a avut nevoie de 11 minute pentru a marca primul gol (7-1), în faţa unei defensive tricolore compactă, dar şi a intervenţiilor salutare ale portarului Paula Ungureanu. În ofensivă, România a "zburdat", ritmul şi pofta de joc făcând mat echipa lui Olivier Krumbholz. Franţa a avut o tentativă de revenire la mijlocul primei reprize (8-5, min. 17), dar a ieşit la pauză condusă, 15-7.

Franţa şi-a luat revanşa în repriza secundă, marcând de 9 goluri şi primind doar două (17-16, min. 44). Tricolorele au făcut eforturi serioase în a păstra avantajul la victorie, reuşind într-un final să câştige, 23-21, dar şi să se califice în finala mare, aşteptând să-şi cunoască adversara, după disputarea celei de-a doua semifinale, derbiul nordic dintre Danemarca şi Norvegia (ora 17.15).

Marcatoarele tricolore au fost Neagu - 8 goluri, Manea - 6, Amariei - 3, Paraschiv - 2, Brădeanu - 2, Ardean - 1, Moldovan - 1. Din tabăra adversă s-au remarcat Mendy şi Herbrecht, ambele cu câte 4 reuşite.

Finala mică se va juca între Franţa şi învinsa din a doua semifinală, duminică, de la ora 15.15, în timp ce România va juca finala mare cu învingătoarea, două ore mai târziu.

Naţionala României a câştigat Cupa Mondială în 2009, când a învins Norvegia în finală.