Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Handbal România - Ucraina 40-32. Vedeţi clasamentul grupei principale I

România - Ucraina 40-32. Vedeţi clasamentul grupei principale I

10 Dec 2008   •   21:43

Naţionala feminină de handbal a României a învins, miercuri, cu scorul de 40-32, reprezentativa similară a Ucrainei, într-un meci din grupa I principală a Campionatului European din Macedonia. Elevele lui Radu Voinea, învinse în primul meci de Spania, s-au impus la capătul unui joc excelent făcut în repriza secundă, după ce la pauză au fost conduse cu 17-18.
În prima repriză, după cum a declarat şi antrenorul Radu Voinea, fetele au acuzat şocul înfrângerii cu Spania şi au jucat cu trac, dar în repriza secundă s-au distanţat rapid şi au reuşit să păstreze avansul chiar şi cu două jucătoare eliminate.
Pentru România au punctat: Narcisa Lecuşanu (10), Valentina Elisei Ardean (8), Oana Manea (6), Carmen Amariei (6) Cristina Neagu (3), Adina Meiroşu (3), Daniela Crap (3), Melinda Geiger (1).
6. Ucraina - 1 punct (4 meciuri)

În etapa a 2-a grupei principale I se mai joacă miercuri: Danemarca - Spania. Într-un alt meci, Norvegia a spulberat Ungaria, scor 34-20, şi a trecut pe primul loc în grupă. În ultima etapă, România va întâlni, joi, de la ora 21:15, Norvegia. Primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în semifinale.