Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Benfica a câştigat Cupa Ligii Portugaliei, după 3-0 în faţa rivalei FC Porto (VIDEO)

22 Mar 2010   •   12:06

Lideră în Liga Sagres, gruparea Benfica Lisabona a obţinut, duminică, primul trofeu al acestui sezon, după 3-0 cu rivala FC Porto în finala de pe Estadio do Algarve.

Şutul ambiţios al lui Ruben Amorim din minutul 10 a fost scăpat de portarul Nuno în poartă şi cei de la Benfica au deschis astfel scorul. Porto a fost apoi echipa mai agresivă în prima repriză, însă nu a reuşit să îl învingă pe Quim, iar Benfica şi-a mărit avantajul chiar înainte de pauză când Carlos Martins a executat perfect o lovitură liberă.

Benfica a dominat repriza a doua pe contraatac şi Oscar Cardozo a stabilit scorul final în ultimul minut de joc, aducând pentru Benfica al doilea trofeu consecutiv în noua competiţie, înfiinţată în urmă cu trei sezoane.

Benfica a câştigat trofeul în faţa lui Sporting sezonul trecut, în timp ce ediţia inaugurală a fost câştigată de Vitoria Setubal, în 2008.