Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Benfica și Sevilla au ajuns în finala Ligii Europa

Benfica și Sevilla au ajuns în finala Ligii Europa

de M.C.    |    02 Mai 2014   •   07:00

FC Sevilla și Benfica Lisabona vor disputa finala Ligii Europa, programată să se dispute pe 14 mai, la Torino.

Sevilla s-a calificat dramatic în finală, chiar dacă a pierdut returul contra Valenciei, scor 3 – 1. Andaluzii câștigaseră în tur cu 2 – 0 și, grație golului marcat în deplasare, și-au asigurat prezența în finală. Golul calificării a fost marcat de Stephane M'bia, în al patrulea minut de prelungiri.

Juventus nu a reușit să fructifice avantajul terenului propriu și să întoarcă înfrângerea de la Lisabona, scor 1 – 2, ”Bătrâna doamnă” nefiind capabilă să marcheze pe parcursul returului încheiat cu scorul de 0 – 0. Partida de la Torino a fost una tensionată cu trei cartonașe roșii. În minutul 89 muntenegreanul Mirko Vucinic, care se a afla pe banca de rezerve a lui Juventus, a fost eliminat după o altercație pe margine cu sârbul Lazar Markovic, care la rândul său va fi suspendat pentru finală. De la Benfica a mai fost eliminat și Enzo Perez, pentru cumul de cartonașe galbene.