Antena 3 CNN Sport Fotbal extern "Careu de trofee" pentru Săpunaru: Porto a cucerit Cupa după 6-2 cu Guimaraes

"Careu de trofee" pentru Săpunaru: Porto a cucerit Cupa după 6-2 cu Guimaraes

Sursa foto: Foto: EPA/Intact Images
23 Mai 2011   •   12:43

Tânărul columbian James Rodriguez a reuşit un hat-trick pentru Porto, care a călcat în picioare Guimaraes, scor 6-2, şi a câştigat Cupa Portugaliei, completând astfel un sezon remarcabil. Formaţia la care evoluează şi Cristi Săpunaru a cucerit cu această ocazie al patrulea trofeu în acest sezon, după Supercupă, campionat şi Europa League.

Prima repriză a fost una spectaculoasă. Rodriguez a deschis scorul după doar trei minute, iar autogolul lui Alvaro Pereira a permis celor din Guimaraes să egaleze. Silvestre Varela a dus scorul la 2-1, dar atacantul Edgar Silva a egalat din nou în minutul 23. Au urmat trei goluri înscrise de Porto în ultimele 10 minute ale primei reprize, de către Rolando, Hulk şi Rodriguez.

Atacantul de 19 ani şi-a completat apoi hat-trick-ul în repriza a doua, cu o lovitură de cap în minutul 73.