Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Chelsea învinge Barcelona în semifinalele Ligii Campionilor, după o eroare a lui Messi

Sursa foto: Foto: EPA / Intact Images
19 Apr 2012   •   10:52

Didier Drogba i-a adus formaţiei Chelsea o victorie importantă, scor 1-0, în faţa Barcelonei, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor, disputată pe Stamford Bridge. Atacantul ivorian a împins în poartă balonul chiar înainte de pauză, după o greşeală a lui Lionel Messi care a pus Chelsea pe contraatac.

Barcelona a dominat meciul, înregistrând o posesie de peste 70% şi ratând numeroase ocazii, însă victoria le-a revenit gazdelor, care au răzbunat parţial eliminarea controversată din semifinala din 2009, când arbitrul Tom Ovrebo le-a refuzat englezilor patru penalty-uri.

Messi nu a făcut un meci prea bun la Londra, dovedindu-se o dată în plus faptul că are o problemă cu Chelsea, în poarta căreia nu a marcat în şapte meciuri. Barcelona putea smulge un egal, dar în prelungiri Pedro a trimis mingea în bară, iar Busquets a reluat mult peste.

Returul este programat în data de 24 aprilie, pe Camp Nou.