Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Espanyol dă o mână de ajutor madrilenilor după ce a remizat, 0-0, cu rivala Barcelona

18 Apr 2010   •   12:20

Espanyol i-a pus piedică rivalei Barcelona în lupta pentru titlu, după ce a reuşit să o ţină în şah, sâmbătă, scor 0-0. Echipa lui Pep Guardiola poate considera însă că este un punct câştigat şi nu unul pierdut, după ce a jucat 28 de minute în inferioritate, ca urmare a eliminării lui Dani Alves.

Espanyol şi-a creat cea mai bună ocazie de a marca imediat după pauză, când portarul Barcei, Victor Valdes, a respins în bară şutul lui Osvaldo, în timp ce oaspeţii au lovit şi ei transversala mai devreme prin Pedro Rodriguez.

Altfel, Barcelona, care câştigase precedentele şapte partide, s-a chinuit să pună în pericol apărarea lui Espanyol şi nu a marcat în campionat pentru prima oară din octombrie.

În urma acestui rezultat, Barcelona rămâne pe primul loc în La Liga, cu un avans de patru puncte faţă de Real Madrid, care are însă un meci mai puţin disputat, cu Valencia.