Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Grupa I. Everton şi Benfica merg în 16-imile Europa League, după victorii importante în deplasare

02 Dec 2009   •   22:02

Everton şi Benfica Lisabona au reuşit două victorii importante în deplasările pe care le-au făcut miercuri seara, cu ocazia etapei a cincea a grupelor Europa League, şi ambele s-au calificat în 16-imile competiţiei.

Benfica s-a impus cu 2-1 la BATE Borisov şi va termina grupa I pe primul loc, indiferent ce se va întâmpla în ultima etapă, graţie avantajului meciurilor directe pe care îl are în faţa lui Everton. Saviola a deschis scorul în minutul 47, iar Coentrao l-a majorat în minutul 63, pentru ca Luiz să înscrie în propria poartă şase minute mai târziu şi să le de-a gazdelor speranţe deşarte.

În cealaltă partidă, Everton s-a impus cu 1-0 la Atena, graţie golului înscris în minutul şase de Bilyaletdinov. În ultima etapă, Everton primeşte vizita celor de la BATE Borisov, în timp ce Benfica va juca pe teren propriu cu AEK Atena.