Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Iniesta apropie Barcelona la un punct de titlu, după derby-ul cu Espanyol

Iniesta apropie Barcelona la un punct de titlu, după derby-ul cu Espanyol

Sursa foto: Foto: EPA/Intact Images
09 Mai 2011   •   12:15

Barcelona s-a impus cu 2-0 în derby-ul local cu Espanyol, pe Nou Camp, iar gruparea lui Guardiola şi-a păstrat avansul de opt puncte în fruntea clasamentului din La Liga.

Deşi a înregistrat o posesie de 73 de procente în prima repriză, Barcelona a avut nevoie de o execuţie personală a lui Iniesta pentru a prelua conducerea. Gerard Pique a dublat apoi avantajul gazdelor cu o finalizare norocoasă din apropiere, la trei minute după pauză.

Având avantajul meciurilor directe în faţa echipei lui Jose Mourinho, care s-a impus cu 6-2 în meciul cu Sevilla, FC Barcelona mai are nevoie de un singur egal la Levante, la mijlocul săptămânii, pentru a cuceri titlul.