Consilierii generali ai Capitalei au fost convocați vineri, de la ora 10:00, într-o nouă ședință a Consiliului General al Municipiului București, în cadrul căreia vor fi discutate mai multe proiecte importante pentru administrația orașului. Printre acestea se numără realizarea unui audit extern pentru STB și Termoenergetica, modificarea modului de calcul al chiriilor pentru locuințele convenabile, dar și reguli mai stricte privind utilizarea articolelor pirotehnice, relatează Agerpres.
UPDATE 11:00 Şedința Consiliului General al Capitalei nu a putut avea loc, din nou, din lipsă de cvorum, în condițiile în care au fost prezenți doar 24 de consilieri municipali.
Este a doua ședință de Consiliu General care nu se poate desfășura din cauza lipsei de cvorum. Grupul PSD a intrat în grevă săptămâna trecută, iar AUR și-a condiționat prezența de aprobarea unor proiecte.
Consilierul general REPER Cătălin Teniță a făcut apel la PSD să asigure prezența necesară, astfel încât Georgiana Diță să poată să își preia mandatul în CGMB, după ce Cezar Cobianu a decedat la finele anului trecut.
„Noi, cei de la REPER, am avut un coleg care a murit la finalul anului. Colega care trebuie să îi ia locul este pentru a șasea sau a șaptea oară prezentă aici, dar nu avem cvorum sau există alte metode prin care ea nu reușește să depună jurământul. A profita de decesul cuiva este absolut abject, din perspectiva mea. Rog colegii de la PSD să înțeleagă că, indiferent de ce jocuri politice jucăm aici, este foarte important să respectăm demnitatea umană și măcar să vină să dea posibilitatea colegei mele să ia locul colegului nostru care a decedat și care a fost un om bun, ferm, deloc conflictual și întotdeauna dispus să construiască lucruri. Măcar pentru chestiunea aceasta ar trebui să vină să asigure cvorumul”, a transmis Teniță.
„Între timp, orașul stă pe loc. Proiecte blocate, decizii amânate, timp pierdut”
Într-o postare pe Facebook, consilierul general USR Dragoș Radu a reproșat reprezentanților AUR, PSD și PUSL că nu participă la ședințe pentru a dezbate proiecte necesare orașului.
„Pe rețelele sociale apar tot felul de explicații și condiții. În realitate, problema pare să fie tot vechea poveste: împărțeala. E clar că prin această absență blochează și depunerea jurământului noii colege de la REPER. Dar să fim serioși: nici dacă aceasta își depune jurământul nu avem garanția unei majorități de dreapta. Asta se va vedea abia când ajungem la vot. Între timp, orașul stă pe loc. Proiecte blocate, decizii amânate, timp pierdut. Din toate aceste jocuri politice, există un singur pierzător: bucureștenii”, a subliniat Radu.
Știrea inițială: Ședința este convocată după ce reuniunea precedentă, programată pe 26 februarie, nu a mai avut loc din cauza lipsei de cvorum. Probleme similare au apărut și miercuri, când ședințele comisiilor de învățământ și urbanism nu s-au putut desfășura din același motiv.
Primul punct de pe ordinea de zi vizează depunerea jurământului de către Georgiana Diță (REPER), care urmează să preia mandatul de consilier municipal.
Pe agenda ședinței revine și proiectul privind achiziționarea unor servicii de audit extern pentru realizarea unei analize de diagnostic la Societatea de Transport București și la Compania Municipală Termoenergetica. Auditul ar urma să evalueze situația financiară, operațională și managerială a celor două entități. Proiectul a mai fost supus votului în 29 ianuarie, însă a fost respins de Consiliul General.
Un alt proiect prevede reorganizarea activității Centrului Cultural Expo Arte. Potrivit propunerii, activitatea și personalul instituției ar urma să fie transferate către Centrul de Proiecte Culturale ARCUB, iar Centrul Expo Arte ar urma să își înceteze activitatea și să fie desființat ca persoană juridică începând cu 1 mai.
Consilierii generali vor discuta și un proiect prin care Primăria Sectorului 1 ar urma să fie împuternicită să cumpere mai multe imobile de pe bulevardul Bucureștii Noi nr. 245, situate pe malul Lacului Străulești. Spațiile ar urma să fie transformate într-o bază de agrement și într-o zonă de spații verzi, în cadrul proiectului „Promenada Verde”.
Pe ordinea de zi se află și aprobarea unor exproprieri estimate la 75,8 milioane de lei, necesare pentru reconfigurarea zonei Dimitrie Pompeiu – Fabrica de Glucoză – șoseaua Pipera.
În ceea ce privește locuințele convenabile, un proiect propune stabilirea unui tarif de bază de 8 lei pe metru pătrat pentru chirie. Suma ar urma să fie ajustată în funcție de zona în care se află locuința, prin aplicarea unui coeficient: 3,5 pentru zona A, 2,5 pentru zona B, 2 pentru zona C și 1,5 pentru zona D.
Consilierii vor analiza și un proiect prin care Administrația Străzilor ar putea încheia un parteneriat cu Asociația HaicuBicla pentru amplasarea de mobilier urban destinat bicicliștilor în zece puncte din Capitală. Proiectul prevede instalarea unor stații self-service, rasteluri sau suporturi pentru parcarea bicicletelor.
Totodată, pe ordinea de zi a fost introdus și un proiect care urmărește reglementarea mai strictă a utilizării articolelor pirotehnice de către persoane fizice și juridice.
Un alt proiect vizează consolidarea seismică și creșterea eficienței energetice pentru un bloc cu șase etaje situat pe strada Domnița Anastasia nr. 15. Lucrările ar urma să fie finanțate prin Programul național de consolidare a clădirilor cu risc seismic ridicat, cu o sumă estimată la 27,5 milioane de lei.
În paralel cu pregătirea ședinței, disputele politice din Consiliul General continuă. USR București a avertizat miercuri că ședința din 6 martie ar putea să nu aibă cvorum dacă reprezentanții PSD, PUSL și AUR vor lipsi.
La rândul său, REPER București a anunțat că a inițiat o scrisoare prin care cere PSD să participe la ședințele Consiliului General și i-a îndemnat pe bucureșteni să susțină acest demers.
„Semnează alături de noi scrisoarea prin care chemăm PSD-ul la muncă în ziua şedinţelor Consiliului General! Consilierii PSD au lipsit în mod repetat de la şedinţe, blocând proiecte importante pentru oraş, de la auditul STB până la continuarea lucrărilor pentru modernizarea sistemului de termoficare", a transmis REPER pe Facebook.
În replică, grupul PSD a anunțat pe 24 februarie că va intra în grevă până când aparatul de specialitate al municipalității va redacta rapoartele necesare pentru proiectul privind diminuarea facturilor la termie atunci când nu sunt respectați parametrii contractuali.
Pe 25 februarie, consilierii municipali AUR au transmis că vor participa la ședințele Consiliului General doar dacă vor fi implementate mai multe proiecte, printre care acordarea stimulentelor pentru persoanele cu dizabilități și exproprierea zonei retrocedate din Parcul IOR.
După ce ședința CGMB din 26 februarie nu a putut avea loc din lipsă de cvorum, copreședinții REPER București, Ana-Maria Boghean și Iulian Hatmanu, au sesizat oficial Instituția Prefectului Municipiului București, solicitând intervenția pentru deblocarea situației și pentru asigurarea depunerii jurământului de către Georgiana Diță.