Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Aur pentru România, la o competiție importantă de judo

Aur pentru România, la o competiție importantă de judo

Românul Alexandru Bologa a câștigat medalia de aur la judo, în cadrul competiției Open Japonia pentru nevăzători.

Anunțul a fost făcut printr-un comunicat de presă al Federației Române de Judo.

Succesul din Japonia vine la scurt timp după ce în luna septembrie, Bologa a obţinut medalia de bronz la categoria 60 de kilograme la Jocurile Paralimpice disputate la Rio de Janeiro

Clujeanul Alex Bologa, care a împlinit 21 de ani în luna noiembrie, a cucerit medalia de bronz în concursul de judo, la categoria 60 de kilograme, după ce l-a învins prin ippon în meciul decisiv pe uruguaianul Henry Borges.

Alexandru Bologa este nevăzător şi practică judoul de şase ani, fiind antrenat de Geanina Andreica şi Tamas Gergely, scrie prosport.ro.

Subiecte în articol: aur România medalie competitie