Schema prin care o angajată de la Salarizare a furat 8,4 milioane de lei de la MAE, vreme de 15 ani
Publicat acum 1 ora si 52 minute
Ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, subliniază că noul contract de muncă adoptat de Guvern, tele-munca, nu reglementează videochat-ul, activitate care rămâne ilegală.
„Îmi pare rău ca stric distracția multora, dar prin tele-munca nu se reglementează videochat-ul care rămâne tot in afara legii. Cei care utilizează mijloace electronice, cum ar fi programatorii, pot lucra de acasa. Poate unii o făceau deja, dar contractul lor de munca abia acum devine legal. Cu certitudine, scutești doua ore de trafic, zilnic, și îți poți dedica mai mult timp familiei. Angajatorul e și el avantajat, fiindca scutește bani de chirie pentru sediu, utilități etc” a spus ministrul.