Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Aur pentru România, la o competiție importantă de judo

Aur pentru România, la o competiție importantă de judo

Sursa foto: Foto: Facebook / Comitetul National Paralimpic, Romania
07 Dec 2016   •   14:01

Românul Alexandru Bologa a câștigat medalia de aur la judo, în cadrul competiției Open Japonia pentru nevăzători.

Anunțul a fost făcut printr-un comunicat de presă al Federației Române de Judo.

Succesul din Japonia vine la scurt timp după ce în luna septembrie, Bologa a obţinut medalia de bronz la categoria 60 de kilograme la Jocurile Paralimpice disputate la Rio de Janeiro

Clujeanul Alex Bologa, care a împlinit 21 de ani în luna noiembrie, a cucerit medalia de bronz în concursul de judo, la categoria 60 de kilograme, după ce l-a învins prin ippon în meciul decisiv pe uruguaianul Henry Borges.

Alexandru Bologa este nevăzător şi practică judoul de şase ani, fiind antrenat de Geanina Andreica şi Tamas Gergely, scrie prosport.ro.