Antena 3 CNN Sport Alte sporturi România a remizat cu Uruguay în manşa tur a barajului pentru CM 2011

România a remizat cu Uruguay în manşa tur a barajului pentru CM 2011

Sursa foto: Foto: Gazeta Sporturilor
13 Noi 2010   •   22:08

Echipa naţională de rugby a României a încheiat la egalitate partida tur din barajul pentru calificarea la Cupa Mondială din 2011, din deplasare, cu Uruguay, scor 21-21.

Stejarii au condus cu 9-0, 14-5 la pauză şi 21-11 în repriza a doua la Montevideo, însă Uruguay s-a încăpăţânat să revină pe tabela de marcaj şi a reuşit acest lucru pe final.

Deşi victoria părea din ce în ce mai aproape, adversarii au profitat de multiplele greşeli comise de români şi s-au apropiat la doar trei puncte, 21-18, după un eseu şi o încercare valide. Arocena a stabilit scorul final cu o lovitură de pedeapsă transformată, scor 21-21.

Totul se va decide în meciul retur, care va avea loc pe 27 noiembrie, pe stadionul "Arcul de Triumf", din Bucureşti, de la ora 17:00.