Antena 3 CNN Sport Fotbal extern A început Mondialul cluburilor: Japonezii de la Kashiwa Reysol au învins cu 2-0 pe Auckland City

de M.T.    |    08 Dec 2011   •   20:30

Kashiwa Reysol a câştigat meciul de deschidere al Mondialului cluburilor, competiţie care are loc în Japonia, învingând cu scorul de 2-0 pe Auckland City, campioana Oceaniei.

Ambele goluri ale partidei desfăşurate pe Toyota Stadium au venit în finalul primei reprize, când gazdele au punctat prin Junya Tanaka şi Masato Kudo.

În urma acestei victorii, campioana Japoniei s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde urmează să întâlnească, pe 11 decembrie, formaţia mexicană Monterrey.

În cel de-al doilea sfert de finală se vor înfrunta campioana Africii, Esperance Tunis, şi cea a Asiei, Al-Sadd.

Marile favorite ale competiţiei, FC Barcelona şi FC Santos, vor juca direct în semifinale, care vor avea loc pe 14 şi 15 decembrie.

Finala Mondialului cluburilor este programată pe 16 decembrie, la Yokohama.

La ediţia precedentă, desfăşurată în Emiratele Arabe Unite, trofeul a fost câştigat de Inter Milano, care a învins în ultimul act formaţia africană TP Mazembe (Congo) cu scorul de 3-0.