Antena 3 CNN Sport Alte sporturi Auto/Moto Sebastian Vettel a câştigat ediţia inaugurală a Marelui Premiu al Indiei

Sebastian Vettel a câştigat ediţia inaugurală a Marelui Premiu al Indiei

de M.T.    |    30 Oct 2011   •   15:18

Germanul Sebastian Vettel devine primul pilot care câştigă Marele Premiul de Formula 1 al Indiei, campionul mondial devansându-i cu peste 8 secunde pe britanicul Jenson Button şi cu peste 24 de secunde pe spaniolul Fernando Alonso.

Cursa a fost departe de a fi una spectaculoasă, numărul depăşirilor fiind foarte mic. Singurul care s-a remarcat din acest punct de vedere a fost Jenson Button, care a avut un start excelent şi a trecut rapid de Fernando Alonso şi Mark Webber, pentru a încheia pe locul 2 şi a-şi consolida astfel poziţia secundă în clasamentul general.

Fernando Alonso a completat podiumul, în timp ce australianul Mark Webber s-a clasat pe locul 4.

Cursă bună făcută de piloţii Mercedes, Michael Schumacher şi Nico Rosberg, aceştia terminând pe poziţiile 5, respectiv 6. De asemenea, spaniolul Jaime Alguersuari (Toro Rosso) a obţinut un rezultat foarte bun, locul 8, în spatele lui Lewis Hamilton, dar înaintea lui Adrian Sutil şi Sergio Perez.

Devenit deja tradiţional în ultima vreme, duelul dintre Lewis Hamilton şi Felipe Massa şi-a consumat un nou episod pe circuitul Buddh, la jumătatea cursei, când britanicul a încercat să-l depăşească pe pilotul de la Ferrari, dar cei doi s-au acroşat. Vina i-a aparţinut brazilianului, care a fost nevoit să suporte o penalizare şi a efectuat un drive-through.

La doar câteva tururi distanţă de acest moment, Massa a abandonat, ca urmare a faptului că suspensia stânga-faţă a monopostului său a cedat, după ce sud-americanul a lovit o bordură. Alături de pilotul de la Ferrari au mai abandonat Sebastien Buemi, Pastor Maldonado, Timo Glock şi Kamui Kobayashi.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 va avea loc pe 13 noiembrie, când este programat Marele Premiu al Emiratelor Arabe Unite, la Abu Dhabi.