Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo Bucureşti - Poli Iaşi 1-1. Moldovenii s-au jucat cu ocaziile şi au ratat un penalty (VIDEO)

23 Apr 2010   •   23:02

Jucătorii Politehnicii Iaşi au destule motive să fie nemulţumiţi după ce au obţinut doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, pe terenul lui Dinamo Bucureşti, la primul meci cu Ţiţi Dumitriu pe banca tehică a moldovenilor.

Pentru Dinamo este a treia partidă consecutivă în care nu reuşeşte să câştige, dar după ocaziile ieşenilor din acest meci "câinii" se pot considera norocoşi că au câştigat un punct. Criza continuă astfel la Dinamo, iar suporterii nu au ezitat să taxeze acest lucru. Fanii alb-roşii au început meciul prin a scanda injurii la adresa jucătorilor Ianis Zicu şi Adrian Cristea, dar mai ales a impresarilor Ioan şi Victor Becali. Finalul i-a găsit pe fanii dinamovişti scandând ironic "Campionii, campionii", în timp ce suporterii prezenţi la Tribuna a II-a în fluierau pe jucătorii care intrau la vestiare.

N'Doye a deschis scorul în minutul 21, după ce Claudiu Niculescu a pasat cu călcâiul la 13 metri de poartă. Politehnica a egalat în minutul 53, când Romulus Miclea, din lovitură liberă, a centrat în careu şi Cristian Munteanu a înscris de la zece metri, cu capul.

Moldovenii s-au întrecut apoi în ocazii de unu-la-unu cu portarul, culminând cu ratarea incredibilă a lui Cristi Constantin, care s-a împiedicat după ce l-a driblat pe Curcă şi nu a mai reuşit să şuteze.

Mai mult, în minutul 64, atacantul Valentin Badea a obţinut o lovitură de la 11 metri, în urma unui contact cu Pulhac, însă a ratat penalty-ul trimiţând mingea în bara din dreapta lui Curcă.

Au evoluat echipele:
Dinamo Bucureşti: 36. G. Curcă - 14. Molinero, 25. Scarlatache, 4. Moţi (6. L.Rus '46), 3. Pulhac - 29. N'Doye (19. Daminuţă '49) - 22. Torje, 5. D. Kone (24. Vranjkovici '73), 10. Alexe - 99. Cl. Niculescu, 9. M. Niculae. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Poli Iaşi: 1. Brăneţ - 30. Străuţ (24. Straton '59), 21. Mihajlov, 28. Cr. Munteanu, 23. Ad. Ilie - 18. Miclea, 8. Ignatov, 26. V. Negru, 10. Cr. Constantin (77. A. Ionescu '69) - 99. V. Badea (16. Nuno Viveiros '77), 11. Bujor. Antrenor: Dumitru Dumitriu.

Într-o altă partidă disputată vineri, Ceahlăul Piatra Neamţ a remizat, pe teren propriu, scor 0-0, cu Astra Ploieşti.