Antena 3 CNN Sport Tenis Andy Murray trece de Gilles Simon şi intră în semifinalele de la Shanghai

Andy Murray trece de Gilles Simon şi intră în semifinalele de la Shanghai

12 Noi 2008   •   14:21

Andy Murray şi-a asigurat locul în semifinalele Mastersului de la Shanghai cu o victorie comfortabilă în faţa lui Gilles Simon, scor 6-4, 6-2.
Cel mai bun tenis-man britanic din acest sezon, conducea în primul set cu 4-0 şi în ciuda unei replici puternice a francezului, îşi adjudecă primul set fără prea multe emoţii.
Murray şi-a păstrat ritmul, servind în forţă şi returnând puternic mingile în terenul adversarului.
Cel de-al doilea set a fost ceva mai liniştit pentru scoţian, doar cele câteva erori neforţate ale sale i-au permis lui Simon, din ce în ce mai nervos, să câştige două jocuri.
Novak Djokovic, a fost primul care a intrat în faza semifinalelor, după ce l-a învins în trei seturi pe rusul Nikolay Davydenko. ?Meciul a fost greu, ştiam că va trebui să câştig azi, şi mă bucur enorm că am reuşit acest lucru.? a declarat Murray la finalul partidei.