Antena 3 CNN Sport Tenis Murray a câştigat finala World Tennis Championship, în faţa lui Nadal

Murray a câştigat finala World Tennis Championship, în faţa lui Nadal

04 Ian 2009   •   18:12

Britanicul Andy Murray l-a bătut pe liderul mondial Rafael Nadal în finala turneului demonstrativ din capitala Emiratelor Arabe Unite. În semifinalele competiţiei, Murray l-a învins pe Roger Federer şi se anunţă un adversar redutabil pentru uriaşii Nadal şi Federer în acest sezon.
2009 a început cu o mare surpriză. Britanicul Andy Murray i-a învins pe Federer şi Nadal şi s-a impus la Abu Dhabi, în primul turneu de tenis al anului. Jucătorul clasat pe locul patru în ierarhia mondială l-a învins în finala competiţiei pe spaniolul Rafael Nadal, în trei seturi, scor 6-4, 5-7, 6-3 intrând astfel în posesia premiului de 250.000 de dolari.
În urma acestui succes, britanicul a devenit unul dintre principalii favoriţi la Australian Open, turneu care va debuta peste două săptămâni.