Aliaţii lui Berlusconi neagă legătura dintre partidul premierului şi mafia italiană (VIDEO)

09 februarie 2010 15:50 | |
Nota 0 / 0 voturi
Slab
Satisfacator
Bun
Foarte bun
Excelent!

Aliaţii lui Silvio Berlusconi neagă faptul că partidul din care face parte premierul ar avea legături cu mafia, aşa cum a declarat fiul unui şef mafiot în cadrul unui proces.

Ministrul Justiţiei susţine că declaraţia lui Massimo Ciancimino este "o tentativă de a defăima un Guvern care se luptă din răsputeri cu mafia", informează Business Week.

Massimo Ciancimino a declarat că tatăl său, un cunoscut mafiot din industria construcţiilor, a investit "bani murdari" prin companii paravan în proprietăţile imobiliare ale lui Berlusconi. Mai mult, acesta a spus că partidul Forza Italia ar fi fost creat ca urmare a legăturii dintre oficialii italieni şi Cosa Nostra.

De legături cu mafia este acuzat şi unul dintre fondatorii partidului din care face parte Berlusconi, senatorul Marcello Dell'Utri, care a deţinut şi funcţia de director în compania media a premierului.

Dell'Utri şi Berlusconi nu sunt inculpaţi în procesul în cadrul căruia Massimo Ciancimino a făcut toate aceste declaraţii.

Antena3.ro

Etichete pentru acest articol » mafia , proces , Silvio Berlusconi

Comentarii

Au fost postate 0 comentarii până acum pentru acest articol. Adaugă un comentariu.
ADAUGĂ UN COMENTARIU




Pentru validarea comentariului, vă rugăm introduceţi textul din imagine:

Sunt de acord cu termenii de utilizare si politica de confidenţialitate a site-ului Antena 3.

Topul Ştirilor din categoria Externe

Citite