Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Manchester United câştigă restanţa cu Portsmouth şi se desprinde în clasament (VIDEO)

23 Apr 2009   •   09:25

După ce duminică a fost eliminată în semifinalele Cupei Angliei, echipa lui Alex Ferguson nu-şi putea permite un pas greşit şi în campionat. ?Diavolii? au învins cu 2-0 pe Portsmouth într-un meci restant şi, profitând de agalul lui Liverpool cu Arsenal, s-au desprins în clasament la trei puncte.

Rooney a deschis scorul pentru United în minutul 9, însă golul internaţionalului englez a fost marcat dintr-o poziţie suspectă de offside. Giggs putea mări avantajul campioanei Angliei înainte de pauză, însă galezul a greşit ţinta. Manchester a avut mai multe ocazii şi în partea a doua, dar va reuşi să înscrie doar o dată, prin Carrick, cu opt minute înainte de final. Datorită acestui rezultat, trupa lui Ferguson are acum un avans de trei puncte în faţa lui Liverppol, dar şi un meci mai puţin disputat.

Într-o avanpremieră a finalei Cupei Angliei, Chelsea şi Everton au remizat pe Samford Bridge, scor 0-0.