Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Dinamo şi Pandurii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii

Dinamo şi Pandurii s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii

de M.T.    |    22 Iul 2014   •   09:30

Dinamo şi Pandurii Tg. Jiu sunt ultimele două echipe calificate în sferturile de finală ale Cupei Ligii, în urma meciurilor disputate luni.

Formaţia din Ştefan cel Mare merge mai departe după ce a reuşit să învingă cu scorul de 3-1 pe Concordia Chiajna, în deplasare.

Gazdele au deschis scorul prin Olberdam, în minutul 19, după o mare greşeală a portarului dinamovist Marc, dar alb-roşii au egalat opt minute mai târziu, prin polonezul Bilinski.

În minutul 51, Lazăr i-a adus în avantaj pe dinamovişti, la capătul unei acţiuni personale, iar Boubacar a stabilit rezultatul final din penalty, în minutul 78.

Tot luni, Pandurii a câştigat cu 1-0 pe terenul celor de la Gaz Metan Mediaş, după prelungiri.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Paraskevas, în minutul 94.

Medieşenii ratat un penalty în minutul 26, prin Llullaku, şi au terminat meciul în inferioritate numerică, după ce Enescu a fost eliminat în minutul 97.

În sferturile de finală ale Cupei Ligii s-au mai calificat Viitorul, Astra, Oţelul, Steaua, CSMS Iaşi şi U Cluj.

Cupa Ligii, Optimi de finală

Viitorul - FC Botoşani 3-3, 5-3 după penaltyuri (Mitriţă 38, Daminuţă 66, Patache 94 autogol / Hadnagy 20, Fulop 72, Acsinte 120)
FC Braşov - Astra 1-4 (Buga 48 / Fatai 12, 28, Seto 63, Budescu 67)
Oţelul - Ceahlăul 0-0, 3-2 după penaltyuri
Rapid - Steaua 1-2 (Selagea 24 / Keşeru 8, 49 pen)
CSMS Iaşi - CFR Cluj 4-2 (L. Mihai 5, Mihalache 13, Pălimaru 58, Olah 81 / da Silva 37, Păun 44)
U Cluj - Petrolul 1-0 (Kovacs 31)
Gaz Metan - Pandurii 0-1 d. prel. (Paraskevas 94)
Concordia - Dinamo 1-3 (Olberdam 19 / Bilinski 27, Lazăr 51, Boubacar 78 pen)