Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Liga I: Steaua şi-a mărit avansul din fruntea clasamentului la 16 puncte, după etapa a 25-a

de M.T.    |    08 Apr 2013   •   21:30

Luni seară s-au disputat ultimele meciuri din etapa a 25-a din Liga I, la finalul căreia liderul Steaua şi-a mărit avansul din fruntea clasamentului la 16 puncte.

Roş-albaştrii au câştigat duminică în Ghencea cu 3-1, în faţa celor de la CSMS Iaşi, după ce au revenit de la 0-1, şi au profitat de pasul greşit al Astrei Giurgiu, echipa de pe locul 2, care a pierdut surprinzător vineri meciul de pe teren propriu cu Universitatea Cluj (1-2).

Giurgiuvenii îşi văd astfel ameninţată poziţia secundă din ierarhia Ligii I, următoarele clasate, Petrolul Ploieşti şi Dinamo, apropiindu-se la doar două puncte în urma victoriilor obţinute în deplasare cu Pandurii Tg. Jiu (1-3), respectiv CFR Cluj (0-1).

O altă surpriză a fost produsă de CS Severin, echipă aflată în lupta pentru evitarea retrogradării, care s-a impus acasă cu 2-0 în faţa lui FC Vaslui, în timp ce Rapid a lăsat deoparte problemele financiare şi a câştigat cu 1-0 pe terenul ultimei clasate, Gloria Bistriţa.

În ultimele meciuri ale etapei, Viitorul Constanţa a remizat acasă cu Oţelul Galaţi (0-0) şi a părăsit zona locurilor care trimit în liga a doua, iar Gaz metan Mediaş a trecut cu 1-0 de Concordia Chiajna în deplasare.

Rezultate Liga I, etapa a 25-a

FC Braşov - Ceahlăul 1-0 (Mateiu 76)
Astra  - U Cluj 1-2 (Budescu 89 pen / Borza 33, Muzac 85 pen)
CS Severin - FC Vaslui 2-0 (Hasanovic 42, Neacşa 81)
Pandurii - Petrolul 1-3 (Nicoară 49 / Hamza 38, Bokila 45+3 pen, 53)
CFR Cluj - Dinamo 0-1 (Dănciulescu 63)
Gloria Bistriţa - Rapid 0-1 (Grigorie 83)
Steaua - CSMS Iaşi 3-1 (Chipciu 45+2, Pintilii 59, Tatu 85 / Cl. Tudor 15 pen)
Viitorul - Oţelul 0-0
Concordia - Gaz Metan 0-1 (Llullaku 6 pen)

Clasament: 1.Steaua 63 puncte, 2.Astra 47p, 3.Petrolul 45p, 4.Dinamo 45p... 15.Ceahlăul 24p, 16.CSMS Iaşi 22p, 17.CS Severin 20p, 18.Gloria Bistriţa 17p.