Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Oţelul învinge cu 1-0 pe Gaz Metan Mediaş în primul meci al etapei a 12-a

Oţelul învinge cu 1-0 pe Gaz Metan Mediaş în primul meci al etapei a 12-a

de M.T.    |    28 Oct 2011   •   23:31

Oţelul Galaţi merge la Manchester cu un moral bun pentru returul cu United din grupele Ligii Campionilor, după ce a reuşit să învingă pe teren propriu cu 1-0 pe Gaz Metan Mediaş, în primul meci al etapei a 12-a din Liga I.

În urma acestui rezultat, Oţelul face 18 puncte şi urcă până pe locul 7, în timp ce medieşenii se află pe poziţia a 10-a, cu 15 puncte.

Gălăţenii au controlat jocul în cea mai mare parte din prima repriză, iar Giurgiu şi Viglianti, de două ori, ar fi putut deschide scorul pentru echipa lui Dorinel Munteanu. Cu toate acestea, campioana ar fi putut intra la pauză în dezavantaj, dacă Avram nu ar fi greşit finalizarea la centrarea foarte bună a lui Ciprian Petre.

Oţelul a deschis scorul în minutul 47, când Sârghi l-a învins pe Vâtcă din apropiere, la o fază confuză în careul medieşenilor, în urma unui corner. Gaz Metan ar fi putut egala prin Buzean, dar lovitura liberă a fundaşului oaspeţilor a trecut puţin pe lângă poarta lui Grahovac.

Odată cu apropierea finalului, echipa lui Cristi Pustai a riscat tot mai mult, iar gălăţenii au foat aproape de a-şi dubla avantajul în două rânduri, însă Giurgiu şi Iorga nu au putut înscrie din poziţii favorabile.

Oţelul: Grahovac - Râpă, Perendija, Sârghi, Sălăgeanu - Giurgiu, Filip - Antal (Iorga 53), Viglianti (G. Paraschiv 67), S. Ilie (Frunză 81) - Punosevac

Gaz Metan: Vâtcă - Buzean, Fl. Lazăr, Frăsinescu, Muth - Z. Markovic, Breeveld - C. Petre (Pârvulescu 65), Bawab, R. Avram - Bud (Vitinho 73).