Antena 3 CNN Sport Fotbal intern Seară de coşmar pentru echipele româneşti în Europa League. Astra, Pandurii şi Petrolul, învinse şi aproape eliminate

de M.T.    |    23 Aug 2013   •   08:46

Cele trei echipe româneşti prezente Europa League - Astra Giurgiu, Pandurii Tg. Jiu şi Petrolul Ploieşti - au fost învinse joi seară în prima manşă a playoff-ului competiţiei şi sunt aproape eliminate.

Astra a pierdut în deplasare cu Maccabi Haifa, scor 0-2, gazdele putând obţine o victorie şi mai clară, dacă spaniolul Rayo nu ar fi ratat un penalty.

Golurile celor de la Maccabi au fost înscrise de Rayo, în minutul 30, şi Turgeman, în minutul 61.

La Cluj, vicecampioana Pandurii a fost învinsă cu 1-0 de echipa portugheză Sporting Braga. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat în minutul 51 de Yazalde.

Cea mai categorică înfrângere a fost suferită de Petrolul, care nu a rezistat în faţa celor de la Swansea, echipa din Ţara Galilor impunându-se cu 5-1 pe teren propriu.

Routledge, de două ori, Michu, Bony şi Pozuelo au marcat pentru echipa antrenată de Michael Laudrup, golul de onoare al românilor fiind reuşit de Grozav.

Meciurile retur se vor desfăşura săptămâna viitoare.