Premierul Ilie Bolojan a afirmat, joi, că nu intenţionează să demisioneze din funcţia de prim-ministru, în contextul în care PSD a demarat consultări interne privind viitorul partidului în coaliţia de guvernare. "Nu iau în calcul o astfel de ipoteză. Caut să mă comport responsabil cât timp am onoarea să ocup această funcţie", a declarat Bolojan la Europa FM.
Întrebat dacă ia în calcul o demisie din funcţie, Bolojan a răspuns:
"Nu iau în calcul o astfel de ipoteză. Caut să mă comport responsabil cât timp am onoarea să ocup această funcţie, cât timp suntem într-o situaţie problematică şi sigur, cei care generează crizele trebuie să-şi asume consecinţele acestor lucruri şi să acţioneze politic aşa cum consideră de cuviinţă.
România nu cred că are nevoie de un guvern minoritar, v-am mai spus asta, dar în situaţii în care s-ar ajunge la o criză politică, cum a mai avut anii trecuţi, România a funcţionat şi cu guverne minoritare.
Sper să nu ajungem într-o atare situaţie că n-ar fi bine pentru capacitatea de a rezolva problemele mari pe care le avem. Nu cred că este bine pentru România, dar este posibil, cum a mai avut şi anii trecuţi, în mai multe cicluri electorale, guverne minoritare”, a spus Ilie Bolojan.
Liderul PNL transmite că dacă PSD generează o criză guvernamentală, PNL nu va mai fi în coaliție.
"În condiţiile în care PSD va genera o criză guvernamentală, PNL a hotărât că nu va mai fi într-o coaliţie cu PSD. De asemenea, cred că dacă PNL doreşte să poată să facă ceva pentru ţara asta, trebuie să rămână un partid relevant şi, de asemenea, trebuie să-şi promoveze politicile care ţin de identitatea lui, liberală, de conservatorismul social. Asta trebuie să facem. Până în 2028, mai sunt nişte ani şi astăzi trebuie să vedem ce putem face pentru România, ca să ne putem gândi la ce putem face politic în 2028", a mai declarat Bolojan pentru sursa amintită.
Unde se vede la 1 iunie
Ilie Bolojan a fost chestionat şi unde crede că se va afla pe 1 iunie: în fruntea Guvernului, preşedinte al Senatului sau simplu senator de Bihor:
”Haideţi să ajungem în data de 1 iunie. Sigur nu voi fi preşedintele Senatului. Din punctul meu de vedere, România are nevoie de stabilitate în perioada următoare. Nu fac strategii pentru astfel de situaţii. Mă concentrez pe ce are nevoie ţara noastră în această perioadă. Sper să nu ajungem într-o atare situaţie, dar dacă se va ajunge, se vor lua deciziile atunci”.