Antena 3 CNN Politică Rareș Bogdan îl acuză pe Bolojan de "ipocrizie": "Anunță că va vota un guvern exclusiv PSD după ce a respins un premier liberal"

Rareș Bogdan îl acuză pe Bolojan de "ipocrizie": "Anunță că va vota un guvern exclusiv PSD după ce a respins un premier liberal"

M.P.
1 minut de citit Publicat la 17:54 24 Iun 2026 Modificat la 17:57 24 Iun 2026
rares bogdan
Europarlamentarul Rareş Bogdan. Foto: Agerpres

Europarlamentarul Rareş Bogdan, ameninţat cu excluderea din PNL din cauză că a susţinut învestirea Guvernului Veştea, îl acuză pe Ilie Bolojan de "ipocrizie fără margini", după ce liderul liberal ar agrea un Guvern PSD, dacă social-democraţii şi-ar asuma punctele dintr-un acord politic. "Bolojan și camarila slugilor anunță că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD... Tare, nu?", a întrebat, retoric, Rareş Bogdan.

"Ipocrizie fără margini. Dai vot unui pesedist, dar acum două zile ai blocat un liberal.

Sancționați pentru pact de guvernare cu social-democratii deoarece țara avea și are nevoie urgent de un Guvern, iar noi susțineam un premier PNL, un vicepremier PNL și 5 miniștri liberali, care se angajau să continue lupta cu deficitul și să facă reforme, iar acum ce să vezi? Bolojan și camarila slugilor anunță că PNL va vota un guvern PSD, exclusiv PSD, cu premier PSD... Tare, nu? 

Pe Bolojan și pe cei ce vor vota acest Guvern cine îi sancționează? Acum nu mai sunt “salvarea țării”, pericolul de “junk” și „stabilitatea bugetară” gargară, vorbe în vânt? Este un teatru ieftin în care marile principii doctrinare devin brusc flexibile (un fleac, i-am ciuruit) când se apropie votul. Culmea ipocriziei politice", a postat europarlamentarul.

Rareş Bogdan a tras şi un semnal de alarmă: "Economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget".

"Sub pretextul unei mari responsabilități naționale se dă oxigen unui guvern minoritar exclusiv PSD, condus chiar de PSD-istul șef, cu sprijinul lui Bolojan si al neoprogresistilor săi din PNL. Nu se urcă oficial în aceeași barcă, ca să nu-și enerveze electoratul chiar de tot, dar le ține vâslele din umbră. 

Acest număr de magie e doar fugă disperată de responsabilitate și strategie cinică de supraviețuire. Partidul e în picaj, dar mândrul cârmaci e orbit de vanitate, în viteza trotinetei. Dar economia se duce de râpă din cauza găurilor din buget, a taxelor aberante și a măsurilor anti-economice promovate în ultimul an. Așa se ajunge la situația aberantă în care exact cei care se pretindeau reformatori și intransigenți livrează acum liniște legislativă exact celor pe care îi numeau adversari de neîmpăcat. Asta da coloană vertebrală", a încheiat Bogdan. 

Ştiri video recomandate
×

Fanatik

Antena Sport

Observator News

Longevity Magazine

x close