Antena 3 CNN Sport Fotbal extern Liverpool ? Everton 1-1. Cahill semnează remiza în derby-ul din Merseyside

Liverpool ? Everton 1-1. Cahill semnează remiza în derby-ul din Merseyside

20 Ian 2009   •   04:06

Tim Cahill a înscris cu capul golul egalizator pentru Everton, care i-a furat şansa rivalei Liverpool să urce pe primul loc în Premier League, la capătul derby-ului din Merseyside, disputat pe Anfield.
Căpitanul gazdelor, Steven Gerrard, a marcat în minutul 68 cu un şut superb şi a dus Liverpool în avantaj, însă trei minute mai târziu Yossi Benayoun a oferit gratuit o lovitură liberă şi Tim Cahill, scăpat din marcaj a deviat mingea centrată de Mikael Arteta cu capul, pe lângă portarul Pepe Reina.
Cu puţin timp înainte, Fernando Torres ratase o ocazie uriaşă de a mări avantajul celor de la Liverpool, care au fost la câteva minute distanţă de a recâştiga primul loc în clasamentul Premier League. Golul lui Cahill i-a lăsat însă pe ?cormorani? pe locul doi, în spatele celor de la Manchester United, cele două formaţii fiind despărţite de golaveraj.